Metodika stanovení minimálního počtu exemplářů

Cílem metodiky pro stanovení minimálního počtu exemplářů bylo vytvořit nástroj, prostřednictvím něhož je možné s vyšší mírou objektivity stanovit počet exemplářů, uchovávaných v systému konzervačních knihoven, který by garantoval dochování alespoň jednoho, nebo omezeného počtu exemplářů po definovanou dobu.

Dokument: Metodika stanovení minimálního počtu exemplářů


Metodika pro průzkum novodobých fondů

Metodika průzkumu fyzického stavu novodobých knihovních fondů je určena pro instituce v České republice, které shromažďují a uchovávají tzv. novodobé knihovní fondy, tedy knihovní fondy vzniklé od roku 1801 do současnosti. Průzkum fondů doporučujeme pro zjištění fyzického stavu obrovského množství knihovních fondů v relativně krátkém čase, s minimálním přístrojovým vybavením tak, aby byla zjištěna základní poškození a mohly být navrženy postupy konzervace a záchrany novodobých knihovních fondů. K průzkumu fyzického stavu knihovních fondů byla vyvinuta databáze, která umožňuje zaznamenat vybrané parametry a dále s nimi pracovat a využívat je ke zlepšení péče o knihovní fondy.

Dokument: Metodika průzkumu fyzického stavu novodobých knihovních fondů

 

Metodika pro budování a správu konzervačních sbírek

Konzervační sbírky jsou knihovní sbírky budované prostřednictvím povinného výtisku. Konzervačními knihovnami jsou veřejné knihovny, které jsou příjemci povinného výtisku ze zákona. Tyto knihovny mají současně zákonnou povinnost své konzervační sbírky uchovávat trvale. Záměrem této certifikované metodiky je stanovit takové postupy a metody, které vychází ze specifických potřeb širšího spektra konzervačních knihoven.

Dokument: Metodika pro budování a správu konzervačních sbírek